Instruktaż z gimnastyki 3.1 przewrót w przód z przysiadu podpartego
B. Technika wykonania

Z przysiadu podpartego skłon głowy w przód z jednoczesnym wznosem bioder (ciężar ciała przeniesć na ręce),ugięcie ramion w stawach łokciowych, oparcie korku o podłoże i wykorzystujac odbicie nogami- przetoczenie na plechach do przysiadu podpartego. W ostatniej fazie przetoczenie, nogi powinny być ugięte, a kolana i podudzia przyciagnięte do klatki piersiowej (fot.36 a k).


C. Asekuracja

Ustawienie z boku ćwiczacego, dalsza ręka- pomoc pod kark i głowę, bliższa- pod kolana w celu nadania rotacji.

D. Baza wyjsciowa

Z przysiadu podpartego przetoczenie w tył na plecy do leżenia przewrotnego i powrót w zgrupowaniu do przysiadu podpartego.


E. Ćwiczenia podstawowe

1. Z przysiadu podpartego, wznos bioder z jednoczesnym wychyleniem w przód i przeniesieniem ciężaru ciała na ramiona ze skłonem głowy w przód (fot.37).

2.Z klęku na górnej częsci skrzyni, dłonie oparte poniżej na podłożu, przeniesienie ciężaru ciała na ręce z jednoczesnym skłonem głowy i oparciem karku na materac, wznosem bioder i odbiciem kolan przetoczenie w przód w tułowiu skulonym do siadu skulonego(fot.38).

3.Z klęku na górnej częsci skrzyni, dłonie oparte poniżej na podłożu, przewrót w przód do przysiadu podpartego. Przetaczajac się przez plecy należy zwrócić uwagę na tzw. zgrupowane tułowia, poprzez pochwyt rękami za podudzia i przyciagnięcie ich do klatki piersiowej.
4. Z przysiadu podpartego przed materacem, przewrót w przód do przysiadu podpartego z pomoca. Ochraniajacy klęczy z boku, jedna rękę podkłada pod kark, co zabezpiecza skon głowy w dół, druga nadaje ćwiczacemu ruch obrotowy(fot39).

5. Z przysiadu podpartego przed materacem , przewrót w przód do przysiadu podpartego wykonany na ocenę.

F. Błędy wykonania

1.Brak skłonu głowy w przód, przewrót wykonany na głowie. Wróć do ćwiczenia E2. Dodatkowo wykonaj ćwiczenie G1,G2.
2.Brak skulenia tułowia, padanie na plecy w poczatkowej fazie przewrotu. Wróć do ćwiczenia E2,E3. Dodatkowo wykonaj ćwiczenia G2,G3.
3.Brak zgrupowania w końcowej fazie przewrotu. Wróć do ćwiczeń E3,E4.Dodatkowo wykonaj ćwiczenia G4,G5.

G. Ćwiczenia pomocnicze

1.W siadzie skulonym , skłony głowy w przód i w tył(fot.40a, b)

2.W klęku podpartym, skłon głowy w przód(fot.41)

3.Z podstawy zasadniczej przysiad podparty ze skuleniem w przeniesieniem ciężaru ciała na ramiona(fot.42).

4.Z leżenia tyłem na podłożu, ugięciem nóg w stawach kolanowych i biodrach, siad skulony.
5. Z siadu skulonego przetoczenie w tył na plecy i powrót do siadu.

3.2 Przewrót w przód z rozkroku podpartego

B. Technika wykonania

Z rozkroku podpartego, skłon głowy z dół ze wznosem bioder, oparcie karku o podłoże i odbicie z nóg, przetoczenie na plecach z trzymaniem nóg w rozkroku- do przysiadu podpartego w rozkroku . W fazie przetoczenie na biodra, oparcie dłońmi o podłoże pomiędzy nogami ułatwia wykonywanie przewrotu do rozkroku podpartego (fot.44a-g).


C. Asekuracja

Ustawienia z boku ćwiczacego i w ostatniej fazie wykonania przewrotu, pomoc pod biodra.

D. Baza wyjsciowa

1.Przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego.
2.Duża gibkosć w stawach biodrowych.

E. Ćwiczenia podstawowe

1. W rozkroku podpartym , skłon głowy w przód do oparcia karku o podłoże, nogi proste (fot. 45).

2. Z siadu prostego , przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego, nogi w rozkroku, ramiona oparte przy barkach, przetoczenie w przód do siadu w rozkroki(fot. 46).

3. Ze skłonu podpartego w rozkroku na krawędzi dwóch materaców , skłon tułowia w przód , z jednoczesnym oparciem rak i karku poniżej na podłożu oraz przetoczenie w przód do siadu w rozkroku(fot. 47).

4.Ze skłonu podpartego w rozkroku na stercie trzech materaców , przewrót w przód do skłonu podpartego w rozkroku(dłonie oparte w końcowej fazie przewrotu na krawędzi materaców, stopy poniżej na podłożu)
5. Ze skłonu podpartego w rozkroku , przewrót w przód do skłonu podpartego w rozkroku , złaczenie nóg , postawa zasadnicza.
6. Przewrót w przód ze skłonu podpartego w rozkroku do skłonu podpartego w rozkroku wykonany na ocenę.